Zadania od Pani Karoliny

Kochani, oto kilka propozycji zabaw, które możecie wykorzystać w tym tygodniu:

Dzieci młodsze

1. Ćwiczenie na powitanie - Zabawa paluszkowa „Rodzina”- wg. W. Szumanówny. Można nauczyć tekstu na pamięć.

Dziecko z zaciśniętej pięści wysuwa kolejno palce:

„Ten pierwszy- to nasz dziadziuś (kciuk)
A obok- babunia (wskazujący)
Największy to tatuś (środkowy)
A przy nim- mamunia (serdeczny)
A to ja dziecinka mała (mały)
Oto moja rączka całą! (macha wszystkimi palcami)

2. Ćwiczenie doskonalące pamięć słuchową - Zabawa „Mama poszła do sklepu"

Zabawę rozpoczyna rodzic, mówi: „Mama poszła dziś do sklepu. Kupiła jabłka”. Następnie dziecko powtarza to, co powiedział rodzic i dodaje następną nazwę rzeczy, którą kupiła mama, np. masło. Rodzic powtarza całe zdanie od początku i dodaje kolejną rzecz, itd.

3. Ćwiczenie na rozwijanie umiejętności liczenia do 5 - Zabawa "Liczymy przedmioty"

Wykorzystajcie co macie w zasięgu ręki np. kredki, klocki. Rodzic wybiera pięć np kredek. Dziecko je liczy i mówi ile jest. Potem rodzic zabiera 2 kredki i mówi zabrałem 2 kredki, czyli odjąłem ile teraz jest. Tak samo z dokładaniem kredek, czyli dodawaniem.

Miłej zabawy!!!

4. Ćwiczenie grafomotoryczne - Zabawa "Znajdź drogę dzieci do domu" - najpierw spróbuj palcem wskazującym, a potem kredką.

5. Ćwiczenie relaksacyjne.

Wybierz się z rodzicem na spacer do parku lub lasu i wsłuchaj się w dźwięki dochodzące do Ciebie. Ciekawe, co słyszysz?

Dzieci starsze

1. Doskonalenie orientacji w schemacie ciała - Zabawa ruchowa „Prawa Lewa” Oliwia Klimke (źródło: YouTube).

W czasie zwrotki dziecko porusza się swobodnie, na refren pokazuje zgodnie z tekstem (jeśli dziecko ma trudności z zapamiętaniem stron prawej- lewej można nałożyć mu na jedną rękę gumkę do włosów, zrobić stempelek lub mazakiem coś narysować).

[LINK]

„Ja wiem, Ty wiesz – każde z nas to dobrze wie
Gdzie jest lewa – prawa strona,
Jeśli chcesz, nauczę cię!
Stań tu z nami i pokazuj teraz tak
Lewa ręka
Prawa noga
W górę niebo w dół podłoga
Prawa ręka
Kto pomylił się ten klęka
I ty i ja bardzo w to lubimy grać,
Z kolegami, przy muzyce najprzyjemniej mija czas,
Zaczynamy – prawo lewo jeszcze raz!
Lewa ręka
Prawa noga
W górę niebo w dół podłoga
Prawa ręka
Kto pomylił się ten klęka
Prawa ręka”

2. Ćwiczenie percepcji słuchowej - Zabawa "Dobieranka"

Trzeba dobrać 12 par (24 przedmioty) przedmiotów zaczynających się na tą samą głoskę np. nożyczki i naklejka; klej i kredka itp. Jak już znajdziecie je w swoim domu to trzeba wszystko położyć na podłodze i wymieszać.Zadaniem dziecka jest odszukanie par przedmiotów zaczynających się tą samą głoską.

3. Ćwiczenie koncentracji i pamięci - Zabawa "Jedziemy na wycieczkę i zabieramy..."

Rodzic zaczyna zabawę i mówi: jedziemy na wycieczkę i zabieramy np plecak. Dziecko powtarza i dopowiada: jedziemy na wycieczkę i zabieramy plecak i misia itd.

4. Ćwiczenie percepcji wzrokowej i pamięci - Zabawa "Memo literkowe." (źródło: www.mamawdomu.pl)
[LINK]

5. Doskonalenie koordynacji wzrokowo - ruchowej.

Wykonaj pracę - [LINK]

6. Ćwiczenie relaksacyjne.

Dziś proponuję spacer do parku lub lasu. Wsłuchajcie się w dźwięki dochodzące do Was. Ciekawe co słyszycie?

Pozdrawiam.
Karolina Pawłowska