Zadania 27-30.04

Kochane Dzieci, Szanowni Rodzice!

W tym tygodniu nasza tematyka zajęć będzie dotyczyła naszej ojczyzny Polski oraz kontynentu Europy.

1. Przypomnienie legendy o powstaniu Państwa Polskiego:

Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, M. Strzelecki (źródło: bajkowyzakatek.eu): [LINK]
- Jak mieli na imię trzej bracia?
- Dlaczego postanowili poszukać nowych ziem dla swoich rodów?
- Który z barci jako pierwszy znalazł miejsce na osadę? Który był drugi?
- Jaki znak otrzymali ludzie Lecha?
- Jak nazwano osadę, którą założył Lech?

2. Przypomnienie Świąt Majowych oraz polskich symboli narodowych:

Majowe święta (źródło: YouTube): [LINK]
- Po co jest Święto 1 maja?
- Po co jest Święto 3 maja?
- Co się robi z okazji Święta 3 maja?
- Jakie święto chciałbyś/chciałabyś mieć?

Piosenka o fladze (źródło: YouTube): [LINK]
- O jakim symbolu narodowym była piosenka?
- Czego znakiem jest kolor biały?
- Co symbolizuje kolor czerwony?
- Kiedy obchodzimy Święto Flagi?

3. Omówienie Świąt Majowych:

Zbliżają się trzy ważne dni:

1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy. Ten dzień przypomina wszystkim, że praca jest bardzo ważna, a w wielu miastach na całym świecie organizowane są pochody z flagami dla uczczenia tego święta.
2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Przypomina nam, jak bardzo ważny jest nasz symbol narodowy oraz, że powinniśmy go czcić i szanować.
3 maja - urodziny naszej Polskiej Konstytucji. To taki kontrakt zasad panujących w naszym Polskim Narodzie. Należy zawsze postępować zgodnie z ustalonymi zasadami, tak jak w naszym przedszkolu, w naszej grupie. Konstytucja to taki dokument gdzie zapisane są prawa i obowiązki każdego człowieka mieszkającego w Polsce .

4. Krótki tekst do nauczenia się na pamięć:

My jesteśmy Polakami
naszym godłem Orzeł Biały
a stolicą jest Warszawa,
znać jej nazwę ważna sprawa.
Nasze Tatry są górami
a królową rzek jest Wisła
Nauczyłem się w przedszkolu
rzecz to bardzo oczywista
dbać o wszystko dookoła
bo ojczyzna jest mi bliska.

Autor: A. Bomba

Polska jest naszym domem. Miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie.
Tu rozpoznajemy miejsca, domy, ulice, ludzi. Tu są zapachy, smaki.

5. Quiz wiedzy o Polsce:
- Czy Warszawa jest stolicą Polski?
- Jakie barwy posiada flaga Polski?
- Jaki ptak znajduje się w godle Polski?
- Czy Wisła jest najdłuższą rzeką w Polsce?
- Jak nazywa się miasto w którym mieszkamy?
- Jaki jest numer i adres przedszkola?
- Jaki jest Twój adres zamieszkania?

Posłuchajcie hymnu narodowego i zaśpiewajcie Rodzicom, pamiętajcie o odpowiedniej postawie.

6. Zabawa „Tu byłem”
Prosimy Was o wyszukanie w domu przedmiotów, obrazków, pocztówek, pamiątek z miejsc w Polce w których byliście. Poproście rodziców, by Wam pomogli i w miarę możliwości ułóżcie je na mapie Polski, lub wskazujcie te miejsca na mapie wyświetlonej na ekranie telefonu, komputera. Wspólnie przypomnijcie sobie nazwę miasta, wsi, morza, jeziora czy gór …(wskażcie na mapie Polski)

7. Mamy dla Was zadanie – dokończcie te zdania:
Nasz kraj to ....................(Polska)
Godło Polski to............................(Biały Orzeł na czerwonym tle)
Flaga Polski ma kolor .....................................(biało - czerwony)
Stolica Polski to..................................(Warszawa)
Polskie Symbole Narodowe to......(Godło, Flaga, Hymn Mazurek Dąbrowskiego)
Mieszkamy w Polsce, jesteśmy.......(Polakami)
Mój Tata jest ..........(Polakiem), a mama .........(Polką)
Mówimy językiem ..........(Polskim)
Polska leży w...........(Europie)

8. Ekologiczna praca plastyczna.
Zachęcamy Was do wykonania patriotycznej pracy plastycznej, czyli takiej, która pokaże waszą miłość i szacunek do naszej Ojczyzny. Może to być flaga, godło lub mapa. Do jej wykonania spróbujcie wykorzystać gazety, rolki po papierze toaletowym, plastikowe butelki, plastikowe nakrętki, metalowe kapsle, foliowe reklamówki, ryż, kaszę, makaron itp.

9. Karty pracy dla chętnych (źródło: Przedszkolankowo.pl)

Czekamy na zdjęcia waszych prac :)