Dzień dobry!

Przygotowane:
- kolorowy karton dla tła pod kwitnącą gałązkę kasztanowca, kolorowy papier wycinankowy: zielony, biały, kremowy lub różowy; ołówek, coś, co pozwoli na połowie kartki A–4 narysować półkole; klej, nożyczki.

1. Rytmika (źródło: YouTube):[LINK]

2. Rodzinna refleksja nad szczęściem – odpowiedź na pytania w rundce: "Kiedy jestem szczęśliwy/-a?"
Jestem szczęśliwy/- a, kiedy . . . . . . . . .
Szczęście to . . . . . . .

3. Karta pracy s.55 - ćwiczenia dłuższych wypowiedzi –

- Co robią Olek i Ada z rodzicami?
- Czy Olek, Ada i rodzice są zadowoleni, szczęśliwi?

4. Jak widzi szczęście poetka, Krystyna Datkun-Czerniak, w wierszu właśnie zatytułowanym „Szczęście”:

Szczęście to:
– uśmiech taty i mamy,
– spadające z drzew kasztany,
– zimne lody w gorący czas,
– udany rysunek,
– i gdy ktoś pochwali nas.

Szczęście to wszystko, co jest dokoła:
ludzie, drzewa, przedszkole i szkoła.
Szczęście mam – gdy nie jestem sam!

Szczęście, że jestem tu – na ziemi,
pomiędzy ludźmi bliskimi.

- Co jest szczęściem, zdaniem poetki?
- Ludzie bliscy/ najbliżsi dla dziecka to kto?
- A kto jest najbliższym człowiekiem dla Rodzica? (Proszę Dziecku powiedzieć).

6. Karta pracy - s.54.

Zabawa rozwijająca umiejętność formułowania dłuższych wypowiedzi –
dostosowana do stanu Rodziny: „Z czego ucieszy się Mama? Z czego ucieszy się Tata?”

7. Gałązka kasztanowca (scan dwukolorowy poniżej)

Jeśli zielony papier ma format A-4 to łamiemy go na pół długości. Przecinany wzdłuż zgięcia. Zostawiamy połówkę. Odrysowujemy na niej od okrągłego przedmiotu półkole (średnicą jest szerszy bok). Wycinamy półkole. Składamy kolejno na w miarę równe połówki półkola, ćwiartki i części ósme. Rozprostowujemy i wycinamy po zagięciach 5 – 6 dzwonków. Pozostałe nie będą potrzebne. Każdy z wyciętych dzwonków jeszcze raz dzielimy przez zgięcie na pół i od punktu rozpoczynającego na łuku linię osi dzwonka ścinamy po skosie lub zaokrąglając tak, by skrócić w efekcie jego boki o 0,5 – 1 cm. Dzwonki zamieniają się wtedy po rozłożeniu w coś przypominającego końcówkę żabotu lub krawata.

Na kartce, która będzie naszym tłem, w dolnej jej części tworzymy z nich 5 – 6 częściowy liść kasztanowca w, jakby naturalnie opadający w dół.
Ósmą część białego lub różowego papieru z A- 4 dzielimy na 16 małych podobnej wielkości prostokątów (możemy zginać, możemy narysować kratkę, po której Dziecko je wytnie), wycięte rozkładamy nad listkiem tworząc wiechę kwiatową.

Wszystko bardzo ostrożnie przyklejamy.

Scan

8. Przeliczamy
- ile kwiatów ma wiecha kasztanowca?
- ilu nie wykorzystaliśmy?
- z ilu części zrobiliśmy liścia?

9. Rodzinna wycieczka (źródło: YouTube): [LINK]

10. Recytacja wiersza Jadwigi Koczanowskiej „Mama i tata”

Na inny czas:

Powiedz, co słyszysz – zabawa z wykorzystaniem nieobrażających nikogo dźwięków ludzkich:[LINK]

Masażyk – według Bożeny Formy. Dziecko kładzie się na brzuchu. Rodzic masuje, opowiadając historyjkę; później, przy czytaniu Rodzica, zmiana ról:

Wędruję z syneczkiem/ córusią hen leśną dróżką - rysowanie palcami wskazującymi ścieżki od góry do dołu pleców,

przez góry wysokie i łąki - rysowanie góry, okręgów, gładzenie dłońmi pleców

dla nas wesoło wietrzyk powiewa - delikatnie uderzenia w plecy pięściami obu rąk,

a w górze śpiewają skowronki. – uderzanie delikatne opuszkami palców w górną część pleców,

Zza chmury nagle spogląda słońce – rysowanie słońca,

ciepłe wysyła promienie - mocne pocieranie rozwartymi dłoni o plecy,

zbieramy kwiaty, pięknie pachnące - rysowanie konturu kwiatów,

stokrotki, rumianki, złocienie.- rysowanie linii falistych w dowolnych kierunkach,

Potem leżymy sobie na trawie - delikatnie przykładanie policzka do pleców

i w niebo spoglądam, - przesuwanie dłońmi od dołu do góry pleców,

najcudowniejsze są takie chwile, - dmuchanie we włosy,

bo synka/córcię/mamę/ tatę mocno kochamy. - wyrysowywanie na plecach serduszek

Wesołej zabawy!

I już dziś życzymy Państwu wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mamy i Taty!

-Barbara Kowalczyk i Elżbieta Lewandowska.