Dzień dobry!

1. Rytmika (źródło: YouTube): [LINK]

2. Czy mamy powycinane z gazet zdjęcia (2 – 4) przedstawiające ludzi przy ich zajęciach? Ponazywajmy ich czynności oraz zawody.

3. Pozwólmy Dziecku wypowiedzieć się analogicznie o Państwa pracy.

4. Wyjaśnienia:
- jeśli nie było zawodu tkacza, tłumaczymy, że ktoś, kto tka tkaninę to tkacz. Tkacz tka, czyli wytwarza tkaninę na krosnach - specjalnym urządzeniu, które zmieniało się przez tysiąclecia. Tkaniny bywają różne i mają różne nazwy - jedną z nich jest kreton (jeśli mamy, pokażmy);
(Dla chętnych – różne formy tkania: [LINK])
- jeśli nie było murarza (budowniczego), tłumaczymy, że to ktoś, kto muruje (buduje) domy i inne budowle;
- jeśli nie było inżyniera, tłumaczymy, że to ktoś, kto bardzo dokładnie opracowuje szczegóły techniczne dotyczące zaprojektowanej konstrukcji np. wymyślonego przez architekta domu
- zanikające określenie zawodu kierowcy - szofer.
Każda osoba posiadająca prawo jazdy samochodem staje się szoferem – choć nie zawodowym. Warto wyjaśnić także tę różnicę.

5. Zamieniamy Dzieci w kierowców i jedziemy na rodzinną wycieczkę (Źródło: YouTube): [LINK]
W międzyczasie rozcinamy wycięte obrazki na 2 -3 części i niepoprawnie układamy na kartce. Tak oczekują na boku, poza zasięgiem wzroku Dziecka.

6. Ukierunkowanie uwagi na odbiór wiersza
Słowo o konstrukcji w związku z tym, iż jest tak napisany, że nazywa profesję (zawód) lub określa jej charakterystyczne czynności, prosimy, by Dziecko tak skupiło się, by potrafiło powiedzieć o jakich zawodach jest tutaj mowa; niech spróbuje zapamiętać te, które są wymienione, a także wywnioskować nazwy na podstawie opisu czynności - jak najwięcej.

7.
Badalska Wiera -"Zawód taty"
Tato Ani jest piekarzem.
Tato Jurka kolejarzem.
Tato Ewy orze pole.
Tato Jacka uczy w szkole.
Tato Basi smaży pączki.
Tato Włodka pisze książki.
Tato Jarka jest szoferem.
Tato Darka inżynierem.
Tato Irki tka kretony.
Tato Romy stawia domy.
Tato Zosi listy nosi.

8. Rozmowa kierowana nt. wiersza :
- wymienianie zapamiętanych zawodów
- określanie związanych z nimi czynności, obowiązków

9. Poprawne układanie zdjęć i przyklejanie ich na kartonie.
(Można podpisać wydrukowanymi nazwami zawodów i odczytywać w wolnym czasie – jeśli chcemy)

10. „Ojciec Wirgiliusz” - zabawa

11. Zabawa „Prawda czy fałsz?”. Potakiwanie lub zaprzeczanie ruchem głowy wypowiadanemu zdaniu o charakterystycznych zajęciach dla wymienianego specjalisty:

- Strażak gasi pożary.
- Fryzjer sprzedaje w sklepie.
- Weterynarz leczy ludzi.
- Treser pracuje ze zwierzętami.
- Tkacz tka tkaniny.
- Śpiewaczka wydobywa węgiel.
- Aktorka występuje na scenie.
- Muzyk tworzy muzykę.
- Cukiernik wypieka słodkości.
- Piekarz piecze pieczarki.

12. Na spacerze – zabawa „ Ile kroków do domu?”
Rodzic ustawia się w sporej odległości od Dziecka i pozostałych członków Rodziny, stojących na wyznaczonej linii. Naprzeciwko nich. Dziecko woła: Tato, tato, ile kroków do domu? / Mamo, mamo … . Pytany Rodzic odpowiada np.: Dwa kroki. Dziecko + pozostałe bawiące się Osoby przemieszczają się w stronę Taty/Mamy, wykonując dwa kroki. Liczą je głośno. Zabawa kończy się, kiedy wszyscy dojdą do określającego liczbę kroków Rodzica. I zmiana.

Na inny czas

Lektura wiersza Władysława Broniewskiego „Kominiarz"

Jeśli wierzyć kominiarzom
do kominów czyści włażą,
ale potem, już od rana,
twarz sadzami uwalana.
Na ramieniu miotły, sznury,
na świat cały patrzą z góry.
Cały dzień po dachach łażą -
dobrze czarnym kominiarzom.

i/ lub przypomnienie Koczanowskiej „Mama i tata”.

Prośba o przygotowanie na kolejny dzień zwiewnych apaszek lub wstążeczek do tańca – improwizacji; i znowu wycięcie z gazet kilku przedmiotów kojarzących się z jakimiś zawodami.

- Barbara Kowalczyk i Elżbieta Lewandowska