Gimnastyka korekcyjna

Szanowni Rodzice, Kochane Dzieci,

Zamieszczamy zestaw ćwiczeń z piłką. Zachęcamy do zabawy.
Ćwiczenia zostały przygotowane przez firmę CENTER-MED, która prowadzi zajęcia z gimnastyki korekcyjnej w naszym przedszkolu.

ĆWICZENIA Z PIŁKĄ

1. Utrzymaj piłkę na podudziach.
Dziecko leży na plecach z nogami ugiętymi uniesionymi nad podłogę. Na ustawionych poziomo podudziach kładzie piłkę. Stara się jak najdłużej utrzymać piłkę na nogach. Można wykonać to ćwiczenie w siadzie równoważnym podpierając się rękami za plecami.

2. Utrzymaj piłkę na stopach
Dziecko leży na plecach z nogami ugiętymi w górę. Na poziomo ułożonych stopach trzymają piłkę. Stara się jak najdłużej utrzymać piłkę na stopach.

3. Nie daj wybić piłki z rąk
Jedno dziecko leży na brzuchu z rękoma wyprostowanymi, trzymając w dłoniach piłkę. Drugie dziecko (rodzic lub opiekun) siedzi na piętach naprzeciwko kolegi. Dziecko leżące unosi ręce z piłką nad podłogę, a partner uderzeniem dłoni w piłkę (z góry) stara się wybić ją z rąk kolegi. UWAGA: uniesieniu rąk dziecka nie powinno towarzyszyć oderwanie klatki piersiowej od podłogi.

4. Piłka toczy się po nogach - zjeżdżalnia
Dziecko siedząc z nogami wyprostowanymi i złączonymi . Na nogach, przy stopach leży piłka. Unosi wyprostowane nogi w górę – piłka toczy się po nogach w stronę bioder, a następnie unoszą biodra podpierając się za plecami na wyprostowanych rękach (podpór tyłem) – piłka toczy się po nogach do stóp. Stara się, by piłka nie spadła z nóg.

5. Raki z piłką na brzuchu
Dziecko stoi w podporze tyłem z nogami ugiętymi i uniesionymi w górę biodrami. Biodra powinny być uniesione jak najwyżej (tworzymy stolik). Na brzuch, w okolicy stawów biodrowych, leży piłka. Chodząc po pokoju w podporze tyłem, stara się utrzymać piłkę na brzuchu.

6. Żuki toczące kulki
Dziecko chodząc na czworakach, popychając głowę piłką. Piłka powinna być odpychana czołem.

7. Czyja piłka dalej
Dziecko ustawione w klęku podpartym. Przed nim na podłodze leży piłka. Nie odrywając dłoni ani kolan od podłogi, ugina ręce, uderzając piłkę czołem. Stara się, aby piłka potoczyła się jak najdalej. Można rywalizować z dzieckiem - kto potoczy dalej ?

8. Traf do bramki uderzając piłkę głową.
Dziecko ustawione w klęku podpartym, przed nim na podłodze leży piłka. W odległości 1-2 m (w zależności od wieku dziecka) ustawiamy „bramkę” (np. dwa kubeczki, dwie zabawki lub klocki)
Dziecko, nie odrywając dłoni od podłogi, uderza piłkę czołem, starając się trafić do bramki.

9. Wceluj piłkę do bramki
Dziecko leży na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach przed głową. Przed nim w odległości 1,5 -2 m jest ustawiona bramka. Dziecko unosi łokcie nad podłogę i wypychając piłkę nad podłogę stara się ją wtoczyć do bramki.

10. Rzut piłki do partnera
Jedno dziecko leży na brzuchu, trzymając piłkę w dłoniach przed głową. Partner siedzi w odległości 1,5 – 2 m przed kolegą przodem do niego. Dziecko trzymające piłkę przenosi ją nad kark, unosząc łokcie nad podłogę, a następnie rzuca piłkę do partnera. UWAGA: Przy rzucie piłki dziecko nie powinno odrywać klatki piersiowej od podłogi.

11. Piłka wokół bioder
Dziecko stoi z piłką w dłoniach. Przekładając piłkę z ręki do ręki tak aby krążyła wokół bioder. Po 3-5 okrążeniach piłki wokół bioder należy zmienić kierunek jej ruchu.

12. Włóż nogami piłkę do rąk
Dziecko siedzi z nogami wyprostowanymi, trzymając między stopami piłkę. Wykonuje przetoczenie na plecy, przenosząc nogi za głowę i starając się włożyć nogami piłkę do leżących na podłodze rąk. Po przełożeniu piłki do rąk, dziecko wraca do siadu i ponownie wkłada piłkę między stopy.